sobota 15. decembra 2012

Geografická filmová databáza

O využiteľnosti vhodných filmov pre zatraktívnenie a priblíženie učiva žiakom snáď niet žiadnych pochýb. S filmami to netreba preháňať, pri ich náležitom začlenení do vyučovania alebo domácej prípravy žiakov, sú však vynikajúcim pomocníkom. Pamätám si, že na svojej predošlej škole som pri preberaní inventáru kabinetu Geografie narazil aj na viacero zaprášených VHS a DVD, ktoré škola v minulosti zakúpila, ako školské pomôcky. Koľké to zbytočné plytvanie, keď aj bez porušenia autorských práv, nájdeme na webe množstvo kvalitných cestopisných a dokumentárnych filmov. O využití filmov pri tvorbe školských projektov som písal už pred nedávnom. V tomto príspevku by som sa chcel s vami podeliť s mojimi filmovými nálezmi. 

Najviac filmov je voľne dostupných vo videoarchíve Českej televízie, okrem výhody legálnosti a kvality snímkov je veľkým plusom aj čeština a nepotrebnosť titulkov, s ktorými majú prekvapivo niektorí žiaci stále problém. Poďme pekne po poriadku a prestavme si dostupné zdroje cestopisných alebo dokumentárnych cyklov v češtine alebo slovenčine.

Cestománia

Cestopisný cyklus ČT o množstve štátov a oblastí sveta s dlhoročnou tradíciou a kvalitou je prakticky celý dostupný v archíve ČT. Okrem abecedného vyhľadávania jednotlivých dielov, ponúka ČT tak, ako aj v prípade svojich ostatných videoarchívov vyhľadávanie cez zabudovanú mapu dielov vytvorenú v Google maps. Výhodou využitia cestopisov z Cestománie pre školské využitie je ich dĺžka okolo 25 minút.

Na cestě
 
Pod názvom kultového "road trip" románu ikony americkej beat generation Jacka Kerouacka sa skrýva cestopisný cyklus produkcie ČT s hercami Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. Cyklus má dnes už viac, ako sto dielov zo všetkých regiónov sveta. Link na vyhľadávanie dielu cez Google Maps alebo chronologicky podľa dátumu ich vysielania v ČT sa vám bude isto hodiť.

Na cestě za dětmi

Cyklus je voľne prepojený s úspešným cestopisným magazínom Na cestě, ktorého autori v rámci navštívených lokalít zmapujú všedné i sviatočné dni detí na celom svete. Zistia, aké hry sa radi hrajú, akej hudbe, oblečeniu, či jedlu dávajú prednosť, čo ich baví v škole a čo radi podnikajú so svojimi rodičmi. Obrovskou výhodou dielov tohto cyklu je ich blízkosť pre žiakov, keďže zobrazujú život ich rovesníkov z iných kultúr sveta a tak sú okrem iného využiteľné aj pri výchove k tolerancii alebo multikultúrnej výchove. Všetky odvysielané diely nájdete vo videoarchíve ČT.

Bonbónky světa

Putovanie po atraktívnych miestach našej planéty s českým cestovateľom Petrem Horkým. Všetky diely sú dostupné vo videoarchíve ČT. Dĺžka okolo 15 minút je priam ideálna na spestrenie vyučovacej hodiny.  

Do moře míst

Spolu s českým cestovateľom Tomášom Hanákom sa vydajte na cestu po južnej Európe, táto cesta sa vám istotne vyplatí. Všetky diely, rozhovor s autorom a oveľa viac je dostupné vo videoarchíve ČT.

Zeměpis světa

Dokumentárny cyklus, ktorý vás zoznámi s prakticky celým svetom. Jednotlivé diely sú využiteľné vo vyučovaní, keďže ich priemerná dĺžka nedosahuje ani 20 minút. Zoznam všetkých dielov nájdete už tradične vo videoarchíve ČT.

Krásy európskeho pobrežia

Vynikajúci francúzsky cyklus krátkych (cca 6 min./diel) dokumentárnych filmov prináša netradičné objekty pre filmové spracovanie - vybrané časti európskych pobreží. Aj na bežnej hodine dokážete s pomocou týchto krátkych videí žiakov nadchnúť. Takmer všetky diely sú dostupné na youtube.

Objektiv

Magazín zahraničných zaujímavostí ČT vás cez krátke reportáže prenesie do všetkých končín sveta. Stačí si len vybrať to, čo hľadáte v bohatom videoarchíve cez Google maps alebo abecedný zoznam štátov sveta..  

Postřehy odjinud 


Televízne fejtóny z atraktívnych miest, na ktorých je zrejmá skúsenosť a autorský podiel rozhlasových a televíznych zahraničných spravodajcov, vysiela ČT už od roku 1993. Hlavným rysom týchto krátkych návštev je pohľad očami novinára, ktorý divákom pripomína reálie i historické súvislosti, vždy zasadené do kontextu súčasného spoločenského vývoja a bezprostrednej atmosféry dneška.


Zapomenuté výpravy


Fascinujúci dokumentárny cyklus nás oboznamuje s cestovateľskými a objaviteľskými výpravami z nedávnej minulosti. Rozprávania samotných cestovateľov sú viac, ako inšpiratívne. Všetky diely sú dostupné v archíve ČT.

Letem světem

Humorný cestopisný cyklus produkcie ČT, ktorého všetky diely sú dostupné na webe.

Kouzlo Afriky

Dokumentárny cyklus ČT. Neobyčajné stretnutia s úžasnými ľuďmi a exotickou prírodou čierneho kontinentu.

Toulavá kamera

Spoznajte Českú republiku podrobne, ako nikdy predtým. Program Toulavá kamera vás zavedie aj k menej známym krásam našich západných susedov.

Francie s ozvěnou domova
 
Spoznajte všetky kúty nádherného Francúzska cez množstvo dielov dokumentárneho cyklu ČT.

Toulavá kamera vychutnáva Slovensko


Cyklus dokumentárnych filmov ČT vás zoznámi so známymi aj menej známymi kútmi Slovenska, tak ako ho istotne nepoznáte. Všetky diely sú dostupné v archíve ČT. Vďakabohu za ČT, naša STV sa akosi nemá k tvorbe programov o Slovensku.

Návraty k divočine

Vynikajúci dokumentárny cyklus ČT vám zoberie za poznávaním slovenských pohorí a ukáže vám, že za divočinou netreba cestovať do Amazónie, leží nám tu priamo pred nosom. Všetky diely sú prehľadne dostupné cez ich vyznačenie Google Maps na webe programu.

Divočina bez hraníc


Divočina bez hranic ponúka polhodinové dokumenty, v ktorých sa muzikant, cestovateľ a fotograf Tomáš Kočko stáva sprievodcom po národných parkoch, ktoré ležia na hraniciach. Dokumenty neukazujú len prírodné unikáty, ale aj atraktívne pamätihodnosti. 

My sme z ...


Spoznajte život detí z európskych krajín. Pre školské využitie, ako stvorené, deti budú zo záujmom pozerať, ako žijú v iných kútoch sveta ich rovesníci. Diely dostupné v archíve ČT.

Svet v obrazoch 

Pravidelná nedeľná relácia STV o zaujímavostiach zo sveta. V archíve najdete všetky staršie diely (fialové políčko v kalendári).

Slovensko v obrazoch

Pravidelná nedeľná relácia STV o zaujímavostiach zo Slovenska. V archíve najdete všetky staršie diely (fialové políčko v kalendári).

Toľko mnou objavených cyklov. Ak by ste mali záujem o komplexný zoznam dostupných cestopisných a dokumentárnych filmov napr. aj na youtube, navštívte prosím môj web geoska.webnode.sk, kde sa nachádza rubrika Filmotéka. Obsahuje okrem iného aj dnes už kultové snímky dvojice Zikmund, Hanzelka a veľa iného.

Príjemné sledovanie a pasívne cestovanie vám prajem priatelia!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára